# At a certain time of day, the angle of elevation of the sun is 30°. A tree has a shadow that is 25 feet long. Find the height of the tree to the nearest foot.

QUESTION POSTED AT 10/10/2019 - 07:35 PM

QUESTION POSTED AT 10/10/2019 - 07:35 PM

The is 750 Because 30

X25

750

You're welcome

X25

750

You're welcome

You first do 432 divided by 9 which is 48. However, there could be multiple dimensions for the base because 48 is a composite number. One example could be 6 by 8

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:26 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:26 AM

According to the image:

the right hexagonal pyramid surface area is given by the following formula:

S = 3√3 / 2) a² + 3a √h²+3a²/4

a = the base edge

h = the height of the pyramid

looking at the image a =6m, h =21m - 7m= 14m

so the surface area is S = 3√3 / 2) 6² + 3*6√14²+3*6²/4 =93.53+ 14.93=108.46 m²

for the another one

the figure is a prism hexagonal

its surface area is

SA= 6ah +3√3 a²

a= base edge, h =height

in our case a =6m and h = 7m

so SA= 6*6*7 + 3√3 * 6²= 252 + 187 = 439 m²

finally, the surface area of the complete image is

ST= S + SA = 108.46 m² + 439 m² = 547.52 m²

it is so approximate

to B. 615.53 m2

look at the image

the right hexagonal pyramid surface area is given by the following formula:

S = 3√3 / 2) a² + 3a √h²+3a²/4

a = the base edge

h = the height of the pyramid

looking at the image a =6m, h =21m - 7m= 14m

so the surface area is S = 3√3 / 2) 6² + 3*6√14²+3*6²/4 =93.53+ 14.93=108.46 m²

for the another one

the figure is a prism hexagonal

its surface area is

SA= 6ah +3√3 a²

a= base edge, h =height

in our case a =6m and h = 7m

so SA= 6*6*7 + 3√3 * 6²= 252 + 187 = 439 m²

finally, the surface area of the complete image is

ST= S + SA = 108.46 m² + 439 m² = 547.52 m²

it is so approximate

to B. 615.53 m2

look at the image

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:24 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:24 AM

I feel that it would be (7,2) :)

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:22 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:22 AM

The answer:

first, the angle of elevation, the shadow and the statue form an right triangle.

so, we know that for computing tangent, we use the main formula:

Tan = opposite side / adjacent side

let x be the length of the statue, it is the opposite side

30 feet long is the adjacent side

therefore,

tan50°= x /30, 1.19 * 30= x, and the x=35.75 feet

first, the angle of elevation, the shadow and the statue form an right triangle.

so, we know that for computing tangent, we use the main formula:

Tan = opposite side / adjacent side

let x be the length of the statue, it is the opposite side

30 feet long is the adjacent side

therefore,

tan50°= x /30, 1.19 * 30= x, and the x=35.75 feet

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:22 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:22 AM

Amount-drained=amoutleft

drained=12 times t

amount=550

550-12t=amountleft

or A(t)=-12t+550

drained=12 times t

amount=550

550-12t=amountleft

or A(t)=-12t+550

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:21 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:21 AM

There are 7 days in one week

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:21 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:21 AM

There are total 12 letters. 3 from them are the letter A.

The probability that the drawn letter is A can be calculated:

P(A)=number of events "letter A occurs"/ number of possible events that may occur

P(A)=3/12

a. as a fraction: 3/12=1/4

b. as a decimal: 0.25

c. as a percent: 25%

The probability that the drawn letter is A can be calculated:

P(A)=number of events "letter A occurs"/ number of possible events that may occur

P(A)=3/12

a. as a fraction: 3/12=1/4

b. as a decimal: 0.25

c. as a percent: 25%

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

We want to use the Pythagorean theorem to find the missing length of the right triangle described in the word problem.

The Pythagorean Theorem is a^2 + b^2 = c^2, where a and b are the side lengths of the right triangle, and c is the hypotenuse.

If we know the lengths of two sides of a triangle, we can always find the length of the third side using this formula.

We're given the lengths of one of the sides (12) and the hypotenuse (20). We plug these numbers into our equation and then solve for x.

(x represents the how high the ladder reaches)

x^2 + 12^2 = 20^2

x^2 + 144 = 400

x^2 + 144 - 144 + 400 - 144

x^2 = 256

Now, find the square root of each side of the parenthesis.

√x^2 = √256

x = 16.

The answer is 16.

If there's anything you don't understand, I would highly recommend going to the website Khan Academy and watch his videos regarding it, he explains things much better than I ever could.

Hope this helps!!

The Pythagorean Theorem is a^2 + b^2 = c^2, where a and b are the side lengths of the right triangle, and c is the hypotenuse.

If we know the lengths of two sides of a triangle, we can always find the length of the third side using this formula.

We're given the lengths of one of the sides (12) and the hypotenuse (20). We plug these numbers into our equation and then solve for x.

(x represents the how high the ladder reaches)

x^2 + 12^2 = 20^2

x^2 + 144 = 400

x^2 + 144 - 144 + 400 - 144

x^2 = 256

Now, find the square root of each side of the parenthesis.

√x^2 = √256

x = 16.

The answer is 16.

If there's anything you don't understand, I would highly recommend going to the website Khan Academy and watch his videos regarding it, he explains things much better than I ever could.

Hope this helps!!

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

12 x 2 = (24 - 3) = 21

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:19 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:19 AM

The distance between 2 points C and T with their coordinates given is as follows:

C(x₁ , y₁) and T(x₂ , y₂) OR C(0,4) and T(-6,-3)

CT=√[(x₂ - x₁)² + (y₂ - y₁)²] =√[(-6-0)² + (-3 - 4)²]

CT=√[(36) + (49)} = CT = √85

C(x₁ , y₁) and T(x₂ , y₂) OR C(0,4) and T(-6,-3)

CT=√[(x₂ - x₁)² + (y₂ - y₁)²] =√[(-6-0)² + (-3 - 4)²]

CT=√[(36) + (49)} = CT = √85

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:19 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:19 AM

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

**Answer:**

**Step-by-step explanation:**

Both terms have same cube root so we multiply the terms and put it inside the cube root

Apply exponential property

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

Divide 36 by 4 to find what one quarter, or 25% is. 36/4=9

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

12 yards, 432 inches and 36 feet are all equal

12 yards = 36 feet

36 feet = 432 inches

12 yards = 36 feet

36 feet = 432 inches

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

Increased price = $10 + $10×15% = $11.50

decreased price = $11.50 - $11.5×25% = 8.625

decreased price = $11.50 - $11.5×25% = 8.625

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:14 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:14 AM

The cubic root of x, by itself, would simply be 1/3 x. but, when you have an exponent in the radicand as an unknown, it gets more complicated. first, you have to solve what is inside the radicand first, following order of operations. so, first you solve x squared. x is your unknown, so you would need to determine the value of x and then square it. after that, you cube your answer. if we place 2 as x, for an example, you would find 2 squared to be 4, then cube that for your answer.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

I believe your answer is 71 96 175

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

The answer is x>4 I just did this one

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

The answer I came up with is A)

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:11 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:11 AM

**Answer:**

The best equation is y= 16.5+0.3x

**Step-by-step explanation:**

**Given :** The bottle contain 16.5-ounce bottle of shampoo

A new bottle gives 30% more free in it

**i.e.** original+30% of original = new

⇒**16.5+0.3(16.5)= 21.45 **amount of shampoo is in new bottle

so the best equation to define the answer is y= 16.5+0.3x

where x=16.5

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:10 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:10 AM

Hey there!

If the total amount of times Mark recorded the color of the traffic light is 15, then the number of red lights he recorded would be 15 minus the amount of green and yellow lights.

15 – 6 – 2 = 7

There was a total of 7 red lights recorded by Mark.

Hope this helped you out! :-)

If the total amount of times Mark recorded the color of the traffic light is 15, then the number of red lights he recorded would be 15 minus the amount of green and yellow lights.

15 – 6 – 2 = 7

There was a total of 7 red lights recorded by Mark.

Hope this helped you out! :-)

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:09 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:09 AM

321

x 221

--------

321

16420

+64200

---------

70941

x 221

--------

321

16420

+64200

---------

70941

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:08 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:08 AM

Hey there!

In order to solve this problem, you'll want to combine like terms. You can do this by cancelling out terms in your equation and combining them with the similar terms (for example, numbers with no unknown term can be combined, numbers with the same unknown term can be combined, etc.)

To cancel out terms, you will add or subtract (and eventually multiply or divide) to get the term on one side to zero. You will then complete what you just did to cancel out the term on the other side. See below:

–7 – 7p = 3p + 23

+ 7 + 7

–7p = 3p + 30

+7p +7p

10p + 30

10p + 30 will be your simplified equation. There's no wrong way to combine like terms, just be careful to double check whether you should add or subtract.

After that, all you need to do is solve for the term p. After you get rid of all of the terms on one side, that side will be equal to zero. So, you just need to find the number that will make your equation equal zero.

10p + 30 = 0

–30 –30

10p/10 = –30/10

p = –3

Hope this helped you out! :-)

In order to solve this problem, you'll want to combine like terms. You can do this by cancelling out terms in your equation and combining them with the similar terms (for example, numbers with no unknown term can be combined, numbers with the same unknown term can be combined, etc.)

To cancel out terms, you will add or subtract (and eventually multiply or divide) to get the term on one side to zero. You will then complete what you just did to cancel out the term on the other side. See below:

–7 – 7p = 3p + 23

+ 7 + 7

–7p = 3p + 30

+7p +7p

10p + 30

10p + 30 will be your simplified equation. There's no wrong way to combine like terms, just be careful to double check whether you should add or subtract.

After that, all you need to do is solve for the term p. After you get rid of all of the terms on one side, that side will be equal to zero. So, you just need to find the number that will make your equation equal zero.

10p + 30 = 0

–30 –30

10p/10 = –30/10

p = –3

Hope this helped you out! :-)

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:08 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:08 AM

321 x 221 = 70941

hope this helps

00321

00221

----------

70941

hope this helps

00321

00221

----------

70941

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:07 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:07 AM

It should be 10 cm thanks

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

Volume formulas:

rectangle prism: l×w×h

cube: s^3

cylinder:(pi)r^2×h

triangle prism: (a×b/2)×h

cylinder:(pi)r^2×h

box:l×w×h

40) 5m×3m×4m =15m×4m= 60m^3

41) 6 ft × 6 ft ×6 ft = 36 ft × 6 ft = 216 ft^3

42) d=2r 10/2=5 r=5

3.14×5^2×14=78.5×14= 1099cm^3

43) 15=a×b/2 (area of trianlge)

15×12= 180in^3

44) c=2 (pi)r 8pi=2r (pi)

r=4

3.14×4^2×7=50.24×7=351.68

45) 24 ft^3 =2 ft × 3 ft × height

24=6×h

÷6 both sides

h=4ft

rectangle prism: l×w×h

cube: s^3

cylinder:(pi)r^2×h

triangle prism: (a×b/2)×h

cylinder:(pi)r^2×h

box:l×w×h

40) 5m×3m×4m =15m×4m= 60m^3

41) 6 ft × 6 ft ×6 ft = 36 ft × 6 ft = 216 ft^3

42) d=2r 10/2=5 r=5

3.14×5^2×14=78.5×14= 1099cm^3

43) 15=a×b/2 (area of trianlge)

15×12= 180in^3

44) c=2 (pi)r 8pi=2r (pi)

r=4

3.14×4^2×7=50.24×7=351.68

45) 24 ft^3 =2 ft × 3 ft × height

24=6×h

÷6 both sides

h=4ft

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

Part1

there are 360° in a circle (clock), and thus if we check how many degrees in a clock with 60minutes, then it'd be 360/60, or 6° per minute

now, the clock went from 3:35 to 3:55, 20 minutes, how many degree is that? 6*20

part2

there are 360° in a circle (clock), and thus if we check how many degrees in a clock with 60minutes, then it'd be 360/60, or 6° per minute

now, the clock went from 3:35 to 3:55, 20 minutes, how many degree is that? 6*20

part2

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

The shorter piece would be 3 feet long and the longer piece would be 9 feet long.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:04 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:04 AM

The shaded region is the area of the circle minus the area

of the pentagon.

A circle = pi * r^2

A circle = pi * 15^2

A circle = 706.5 cm^2

A regular pentagon = (a * p)/2 where a is the apothem, p is the perimeter.

The apothem id the perpendicular height from the midpoint of a side to the center of the pentagon.

To find the apothem you have to use a trig ratio.

A pent = (8.3 * 12*5)/2

A pent = 249 cm^2

Shaded region: circle - pentagon 706.5 - 249 = 457.5

of the pentagon.

A circle = pi * r^2

A circle = pi * 15^2

A circle = 706.5 cm^2

A regular pentagon = (a * p)/2 where a is the apothem, p is the perimeter.

The apothem id the perpendicular height from the midpoint of a side to the center of the pentagon.

To find the apothem you have to use a trig ratio.

A pent = (8.3 * 12*5)/2

A pent = 249 cm^2

Shaded region: circle - pentagon 706.5 - 249 = 457.5

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:04 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:04 AM