# It takes 40 minutes for 8 people to paint 4 walls. How many minutes does it take 10 people to paint 7 walls?

QUESTION POSTED AT 10/10/2019 - 07:35 PM

QUESTION POSTED AT 10/10/2019 - 07:35 PM

There are 56 minutes for 10 people to paint 7 walls!

The answer is 9!! Quadratics

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:25 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:25 AM

no question please

500×.79=395

500×.79=395

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:24 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:24 AM

Amount-drained=amoutleft

drained=12 times t

amount=550

550-12t=amountleft

or A(t)=-12t+550

drained=12 times t

amount=550

550-12t=amountleft

or A(t)=-12t+550

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:21 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:21 AM

A=P(1-24/100)⁸

15,542 =P(0.76)⁸

P= (15,542)/(0.76)₂

P= 15,542/0.111303

P = 139,836

15,542 =P(0.76)⁸

P= (15,542)/(0.76)₂

P= 15,542/0.111303

P = 139,836

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

Each minute has 60 seconds, so to find how many minutes 500 seconds are:

1.) Divide 500 by 60

500 ÷ 60 = 8.3

Therefore, 500 seconds is equal to 8.3 minutes.

2.) Compare

5 minutes < 8.3 minutes

8.3 minutes is greater than 5 minutes.

1.) Divide 500 by 60

500 ÷ 60 = 8.3

Therefore, 500 seconds is equal to 8.3 minutes.

2.) Compare

5 minutes < 8.3 minutes

8.3 minutes is greater than 5 minutes.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:20 AM

47 because 20 plus 27 equals 47

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:16 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:16 AM

The population in Cuba is expected to grow at a rate of 4% each year . Now is

1.3million .

This means that after 1 year the population in Cuba would be: 1.3 million+ 4%*1.3million=1.300.000+52.000=1.352.000

After the second year the population would be: 1.352.000 + 4% of 1.352.000=...

After n years the population would be: population in the n-1 th year + 4% (population in the year n-1)

In 10 years the population in Cuba would be: population in the 9-th year +4% from the population in the 9-th year

1.3million .

This means that after 1 year the population in Cuba would be: 1.3 million+ 4%*1.3million=1.300.000+52.000=1.352.000

After the second year the population would be: 1.352.000 + 4% of 1.352.000=...

After n years the population would be: population in the n-1 th year + 4% (population in the year n-1)

In 10 years the population in Cuba would be: population in the 9-th year +4% from the population in the 9-th year

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:16 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:16 AM

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

The volume of a similar cone would be 750. If you use proportions and put

16/x = 40/1875, you would cross multiply to get 40x=30000. Then, you would solve for x. X is equal to 750.

16/x = 40/1875, you would cross multiply to get 40x=30000. Then, you would solve for x. X is equal to 750.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

Increased price = $10 + $10×15% = $11.50

decreased price = $11.50 - $11.5×25% = 8.625

decreased price = $11.50 - $11.5×25% = 8.625

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:14 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:14 AM

**Answer: After 172 minutes (approx) the usage of plan A is same as the plan B.**

**Step-by-step explanation:**

Here, For phone plan A, the cost is $15.00 to connect and then $0.02 per minute.

And, For phone plan B, the cost is $4.69 to connect and then $0.08 per minute.

Let** after x minutes the total usage of plan A is same as plan B.**

Therefore,

Thus, **after 172 minutes (approx) the usage of both plan will be same.**

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:12 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:12 AM

Volume formulas:

rectangle prism: l×w×h

cube: s^3

cylinder:(pi)r^2×h

triangle prism: (a×b/2)×h

cylinder:(pi)r^2×h

box:l×w×h

40) 5m×3m×4m =15m×4m= 60m^3

41) 6 ft × 6 ft ×6 ft = 36 ft × 6 ft = 216 ft^3

42) d=2r 10/2=5 r=5

3.14×5^2×14=78.5×14= 1099cm^3

43) 15=a×b/2 (area of trianlge)

15×12= 180in^3

44) c=2 (pi)r 8pi=2r (pi)

r=4

3.14×4^2×7=50.24×7=351.68

45) 24 ft^3 =2 ft × 3 ft × height

24=6×h

÷6 both sides

h=4ft

rectangle prism: l×w×h

cube: s^3

cylinder:(pi)r^2×h

triangle prism: (a×b/2)×h

cylinder:(pi)r^2×h

box:l×w×h

40) 5m×3m×4m =15m×4m= 60m^3

41) 6 ft × 6 ft ×6 ft = 36 ft × 6 ft = 216 ft^3

42) d=2r 10/2=5 r=5

3.14×5^2×14=78.5×14= 1099cm^3

43) 15=a×b/2 (area of trianlge)

15×12= 180in^3

44) c=2 (pi)r 8pi=2r (pi)

r=4

3.14×4^2×7=50.24×7=351.68

45) 24 ft^3 =2 ft × 3 ft × height

24=6×h

÷6 both sides

h=4ft

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

4 people drink Folgers, though the answer to the equation would be 4.66 people drink it.

But let's be honest. if you are cut into two thirds you aren't worried about drinking coffee

But let's be honest. if you are cut into two thirds you aren't worried about drinking coffee

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

Part1

there are 360° in a circle (clock), and thus if we check how many degrees in a clock with 60minutes, then it'd be 360/60, or 6° per minute

now, the clock went from 3:35 to 3:55, 20 minutes, how many degree is that? 6*20

part2

there are 360° in a circle (clock), and thus if we check how many degrees in a clock with 60minutes, then it'd be 360/60, or 6° per minute

now, the clock went from 3:35 to 3:55, 20 minutes, how many degree is that? 6*20

part2

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:06 AM

Q1) Amanda's container

Amanda's container: 13.5 x 10 x 10 = 1350

Mary's container: 20 x 8 x 8 = 1280

1350 > 1280 so answer is Amanda

Q2) 70 cm^3

1350 - 1280 = 70

You should not be needing help for these questions because all you need to know how to do is multiplication and subtraction. Please try the questions yourself next time because practice is important for doing your exams fast enough (-_-")

Amanda's container: 13.5 x 10 x 10 = 1350

Mary's container: 20 x 8 x 8 = 1280

1350 > 1280 so answer is Amanda

Q2) 70 cm^3

1350 - 1280 = 70

You should not be needing help for these questions because all you need to know how to do is multiplication and subtraction. Please try the questions yourself next time because practice is important for doing your exams fast enough (-_-")

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:04 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:04 AM

3ft x 14ft = 42ft^2

240ft^2

-------

42ft^2

5.7

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:02 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:02 AM

17 because 100 divided by 5 is 20 but you take away 3 because 5, 10, and 100 won't be accepted.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:02 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:02 AM

**Answer:**

45

**Step-by-step explanation:**

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:02 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:02 AM

It would be 6.95, (follow what you were doing, just do 6.95)

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:01 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:01 AM

40% u get that by doing 2 fractions 10/25 and x/100 u cross multiply and get 1000 and 25x u divide 1000 by 25 to get 40 which is ur %

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:01 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:01 AM

A. X=2

Combine like terms 9=-7+8x

Add 7 to both sides 16=8x

Divide 8 from both sides x=2

Combine like terms 9=-7+8x

Add 7 to both sides 16=8x

Divide 8 from both sides x=2

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:00 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:00 AM

6 hours because the painter that took 8 hours which slow the one that takes two hours down

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:59 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:59 AM

**Answer:**

The correct option is C.

**Step-by-step explanation:**

**Given information: ∠A=20° and Arc(DE)=116°.**

According to the Angle of Intersecting Secants Theorem:

If two lines intersect outside a circle, then the measure of an angle formed by the two lines is one half the difference of major arc and minor arc.

Multiply both sides by 2.

**The measure of arc BC is 76°. Therefore the correct option is C.**

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:59 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:59 AM

There are six different options

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:58 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:58 AM

The first thing we need to do is arrange the numbers from smallest to largest.

35, 39, 40, 45, 60

The interquartile range, or IQR, is

is the Upper Quartile

is the Lower Quartile

So we need to find those first.

To identify what the upper and lower quartiles are we need to first find the median of the data set.

35, 39,**40**, 45, 60

The median, or middle number, of this data set is 40.

The lower quartile is the median of the numbers LESS THAN the data set median.

35+39=74

74/2=37

The upper quartile is the median of the numbers GREATER THAN the data set median.

45+60=105

105/2=52.5

IQR=52.5-37

**IQR=15.5**

35, 39, 40, 45, 60

The interquartile range, or IQR, is

is the Upper Quartile

is the Lower Quartile

So we need to find those first.

To identify what the upper and lower quartiles are we need to first find the median of the data set.

35, 39,

The median, or middle number, of this data set is 40.

The lower quartile is the median of the numbers LESS THAN the data set median.

35+39=74

74/2=37

The upper quartile is the median of the numbers GREATER THAN the data set median.

45+60=105

105/2=52.5

IQR=52.5-37

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:56 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:56 AM

Basically I do not know and I hope you find someone who knows, cool story and peace on the streets

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:55 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:55 AM

She can read 216 words per minute, because 72 times 1/3 is equal to 216.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:54 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:54 AM

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:54 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:54 AM

We will use subtraction to solve this. We will subtract 5 3/4 from 8 3/8, because we must take away the amount she used.

8 3/8 - 5 3/4

The easiest way to solve this is to convert to fractions.

67/8 - 23/4

We must create common denominators to solve this. We will multiply both 23 and 4 from the second fraction by 2 to get to a common denominator of 8.

67/8 - 46/8 = 21/8

We will then convert this fraction back to a mixed number.

21/8 = 2 5/8

2 5/8 liters is our final answer

8 3/8 - 5 3/4

The easiest way to solve this is to convert to fractions.

67/8 - 23/4

We must create common denominators to solve this. We will multiply both 23 and 4 from the second fraction by 2 to get to a common denominator of 8.

67/8 - 46/8 = 21/8

We will then convert this fraction back to a mixed number.

21/8 = 2 5/8

2 5/8 liters is our final answer

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:52 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:52 AM

The answer is d. 1,860,480

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:50 AM

QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:50 AM