Jeanie's car averages 35 miles per gallon and the current cost of gasoline is $2.56 per gallon. To the nearest cent, what is the cost per mile

QUESTION POSTED AT 19/08/2019 - 05:52 PM

Answered by answersmine AT 19/08/2019 - 05:52 PM

If she can go 35 miles with 1 gallon, and 1 gallon costs $2.56, all you need to do is divide $2.56 by 35 to get the cost per gallon. 
Post your answer

Related questions

If the sales tax rate is 7.25% in California,then how much would you pay in Los Angeles for a pair of shoes that cost $39.00? Need by 10:00 and showed work

39*7.25% = 2.8275 roundup to 2.83
39+2.83 = 41.83 & that is the total cost after tax

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:24 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:24 AM

A 6-pack of undershirts costs 13.98.this is 3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts.if each undershirt costs the same amount,how much does each undershirt cost when purchased individually?

2.99
I got this answer by adding 13.98+3.96=17.94. I divided 17.94÷6 and got 2.99. So, if a undershirt was purchase individualy, it will cost 2.99

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:23 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:23 AM

In which situation would it be better to use cash instead of a credit card? a) purchasing a t.v b) going out to dinner c) major car repairs d) making hotel reservations

Going out to dinner - not all resturants offer credit card pay.

hope this helps

mark as brainliest plz

I need more brainliest points

thx

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:22 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:22 AM

Determine whether the cost for ordering multiple items that will be delivered is sometimes, always or never proportional. Explain your reasoning?

It could sometimes be proportional. The reasoning here is that if all the items have different prices it won't be, however if the items you are ordering all have the same price they will be!

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:21 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:21 AM

Nala can spend no more than $150 per month on gasoline. She has already purchased $60 in gas this month. Which inequality can be used to find the maximum number of fill-ups she can purchase during the rest of the month, assuming each fill-up costs $30 A. 30n + 60 ≥ 150 B. 30n + 60 ≤150 C. 60n + 30 ≤ 150 D. 60n + 30 ≥ 150

Answer: B.  30n + 60 \leq150

Step-by-step explanation:

Given : Nala can spend no more than $150 per month on gasoline.

She has already purchased $60 in gas this month.

The cost of each fill-up = $30

Let x be the number of fill-ups she can purchase during the rest of the month.

Then , the cost of fill-ups she can purchase during the rest of the month = 30x

Then , the inequality can be used to find the maximum number of fill-ups she can purchase during the rest of the month is given by :-

30n + 60 \leq150

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:21 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:21 AM

Scott's bill for brunch at a restaurant was $17. He left an 18% tip. What was the total cost of his brunch,including tip?

17 times 18/100 = 3.06
The total cost of his brunch including tip is 17+3.06 =$20.06   
which is 20 dollar and 6 cents

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:21 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:21 AM

Willis bought a gallon of paint. He painted a wall that is 9 ft high and 10 ft wide. Then he used the rest of the paint to paint 46 square feet in the hall. How many square feet did the gallon of paint cover?

We want to figure out how much area the paint covered,

So,

9* 10 = area of the wall

adding the other 46 we can assume that the paint covered,

136 square feet of space

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:20 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:20 AM

A train traveled a distance of 255 kilometers. If the trip took 4 hours, what was the train's average speed in meters per second? Give your answer to the nearest whole unit.

255 km = 255,000 m
4 hrs = 14,400 sec
255,000 m/14,400 sec = 17.7083 --> 18 m/sec

average speed - 18 m/sec

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:20 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:20 AM

Willis bought a gallon of paint. He painted a wall that is 9 ft high and 10 ft wide. Then he used the rest of the paint to paint 46 square feet in the hall. How many square feet did the gallon of paint cover?

The wall that is 9 ft by 10 ft is 90 square feet then add 46 square feet from the hall 
90 + 46 = 136

The answer is 136 square feet

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:20 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:20 AM

Over the course of four days the price of stock at ACME coporation fell 28$. WHAT WAS THE AVERAGE CHANGE IN STOCK PRICE?? HELP ME!!!

The average change of price in stock is 7 (the stock fell 7 every day)

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:19 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:19 AM

You want to take a two-hour airboat tour. it costs $35 for a boarding fee and $5 every 1/2 hour. Write a function that represents the cost G of a tour at Gator Tours for h hours.

Answer:

G(h) = 10h+35

Step-by-step explanation:

Here, h be the hour and G represents the total cost of a tour.

As per the statement:

Using slope-intercept form:

y=mx+b

b is the initial value and m is the slope or rate.

You want to take a two-hour air boat tour. it costs $35 for a boarding fee and $5 every 1/2 hour.

Initially the cost of tour = $35

⇒b = 35

for every 1/2=0.5 hour = $5

for h hours = \frac{5h}{0.5} = 10h

⇒Total cost for h hours is given by:

G(h) = 10h+35

Therefore, a function that represents the cost G of a tour at Gator Tours for h hours is, G(h) = 10h+35

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:19 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:19 AM

Will, Micah and sue went to dinner. Will paid 1/3 of the dinner bill. Micah and sue paid in the ratio of 2:5. If sue paid $6 more Than Will, how much did the dinner cost

$21. If you take 2:5 and double it 4:10, 10 is 6 more than four, so you add the two up (14) and then you have 2/3s of the bill. then you divide 14 in two (7) and multiply 7 by three (21).

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:19 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:19 AM

Charlie runs at a speed of 3 yrds. per sec. About how many miles per hour does Charlie run?

I got 10,800. I hope this helps! :D (I think it is wrong, my answer.)

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:18 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:18 AM

A submarine dove 35 feet per hour for 7 hours.how deep is the submarine if it originally started at 107ft. Below sea level?

35×7=245
245+107=352
your answer is -352 ft
it is negative because it is below see level

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:18 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:18 AM

Is 29 less than 35 the same as 29 minus 35? Explain your answer!

No because you can't subtract 29-35 so it will be 35-29

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:18 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:18 AM

A television normally costs 1420.Due to a store sale the television is now 1,022.40.What was the percentage taken off the television.

Cost of Television = $1420

Cost of Television after store sale =$1022.40

Drop in price= 1420-1022.40= 397.60.

Price taken off = $ 397.60.

Percentage taken off= \frac{Difference }{original} x 100.

                                 = \frac{397.60}{1420} x 100=28%.

Percent off = 28%.

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:16 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:16 AM

Steve uses 8/9 gallon of paint to paint 4 identical bird houses. How many gallons of paint does he use for each birdhouse? Please show your work

First divide 8 by four which is two and then add the nine as the numerator so 2/9 gallons of paint per birdhouse

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:15 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:15 AM

The total cost of a sandwich, glass of milk, and an apple is $3.50. The milk costs one and a half times as much as the apple. The sandwich cost $1.40 more than the apple. What is the price of each?


The total cost of a sandwich, a glass of milk, and an apple is $2.35 What was the price of each, if the sandwich cost twice as much as the milk and the apple cost 90 cents less than the sandwich? 

s=cost of the sandwich.
m=s/2
a=s-.9
s + s/2 + s-.9 = 2.35
2s+s+2s-1.8=4.7 Multiply each side by 2.

5s-1.8=4.7
5s=6.5
s=$1.30
m=$.65
a=$.40

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:15 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:15 AM

A toy airplane cost 4.84.It cost 4 times as much as a toy car.What is the cost of the toy car?

Divide 4.84 by 4
4.84/4=1.21

ANSWERED AT 23/09/2019 - 04:14 AM


QUESTION POSTED AT 23/09/2019 - 04:14 AM