Search

Quincy feeds his dog 2.75 cups of dog food each day. Each cup of dog food costs $1.25. He multiplies the numbers together to determine how much it costs to feed his dog each day. Which expression will result in the best estimate for Quincy to use to check his multiplication?

Related Questions in Mathematics