You have 50$ to spend at target.you want to buy candy and video games.you want to purchase 2 video games at the price of $17.97 each. you will use the rest of your money to buy twizzlers cost $2.60. how many packs of twizzlers can you buy?[explain]

QUESTION POSTED AT 10/10/2019 - 09:38 AM

Answered by answersmine AT 10/10/2019 - 09:38 AM

Lets say V is number of Video games and T is number of twizzlers

17.97V+2.60T=50
both costs add up to total 50$.
we know V=2
17.97x2+2.60 *T=50
35.94+2.60T=50
2.60T=50-35.94
2.60T=14.06
T=5.40(approx 5)

u can buy 5 packs of twizzlers

Post your answer

Related questions

The actual income for this month has been reduced by $200. How can this budget be modified so there will be a positive actual net income? Monthly Budget Budgeted Amount Actual Amount Income Wages $1250 $1050 Expenses Rent Utilities Food Clothes Cell Phone $450 $150 $220 $200 $75 $____ $____ $____ $____ $____ Net Income $155 $____ a. This budget can be modified by increasing the amount spent on food and utilities and decreasing the amount spent on clothes and rent, thereby maintaining a positive actual net income. b. This budget can be modified by reducing the amount spent on rent and utilities, thereby reducing overall expenses to have the maximum amount of money for all other expenses. c. This budget can be modified by reducing the amount spent on food and clothes, thereby reducing overall expenses to have the maximum amount of money for fixed expenses and maintaining a positive actual net income. d. This budget cannot be modified.

c. This budget can be modified by reducing the amount spent on food and clothes, thereby reducing overall expenses to have the maximum amount of money for fixed expenses and maintaining a positive actual net income.

You can't reduce fixed expenses. These are expenses that are constant every month like rent expense, utility payments, and cell phone plan. The only expenses you can reduce are food and clothes. These expenses are called variable expenses meaning the amount of these expenses varies. Thus, it can be manipulated. 

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:17 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:17 AM

How does adding an outlier affect the measures of center if the outlier is greater than the rest of the data? What if it is less than the rest of the data?

If the outlier is greater, ot brings the average up, but if it is lower it brings the average down, since its further away from the other numbers in the set.

Hope this helps!

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:16 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:16 AM

The regular price of a hand-held CD player is $36.00. it is on sale for 25% off. What is the amount of the discount?

Divide 36 by 4 to find what one quarter, or 25% is. 36/4=9

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:15 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:15 AM

A ticket to the fair initially costs $10. The price is increased by 15%. Then, the price is decreased by 25% (from the already increased price). What is the final price of the ticket?

Increased price = $10 + $10×15% = $11.50

decreased price = $11.50 - $11.5×25% = 8.625

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:14 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:14 AM

Which calculation should be completed first to solve this story problem? Allister bought some sheet music. He bought 6 songs for $0.99 each and 1 book for $16.99. He paid $1.38 in sales tax. He gave the cashier $50. How much change should Allister get? A. total cost of all the purchases B. total cost of 6 songs C. sum of the cost of 1 song, the book, and the tax D. the change

A. total cost of all the purchases

You can't calculate the sales tax on the sheet music or the change for $50 he would have received (which requires subtracting the total cost from $50) until you know how much the sheet music cost total.

 The B) and C) options aren't  relevant to the problem. You're trying to find the amount of change he gets after paying the total cost for all the sheet music + the tax on that.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:13 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:13 AM

Kedar is comparing the costs of phone plans. For phone plan A, the cost is $15.00 to connect and then $0.02 per minute. For phone plan B, the cost is $4.69 to connect and then $0.08 per minute. For what usage does plan A cost the same as plan B

Answer:  After 172 minutes (approx) the usage of plan A is same as the plan B.

Step-by-step explanation:

Here, For phone plan A, the cost is $15.00 to connect and then $0.02 per minute.

And, For phone plan B, the cost is $4.69 to connect and then $0.08 per minute.

Let after x minutes the total usage of plan A is same as plan B.

Therefore, 15.00 + 0.02 x = 4.69 + 0.08 x

15.00 = 4.69 + 0.08 x - 0.02 x

15.00 - 4.69 = 0.06 x

0.06 x = 10.31

x = \frac{10.31}{0.06}

x = 171.833333333\approx 172

Thus, after 172 minutes (approx) the usage of both plan will be same.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:12 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:12 AM

You usually buy a 16.5 -ounce bottle of shampoo. There is a new bottle that says it gives you 30% more free. What is the best equation

Answer:

The best equation is y= 16.5+0.3x

Step-by-step explanation:

Given : The bottle contain 16.5-ounce bottle of shampoo

A new bottle gives 30% more free in it

i.e. original+30% of original = new

16.5+0.3(16.5)= 21.45 amount of shampoo is in new bottle

so the best equation to define the answer is y= 16.5+0.3x

where x=16.5


ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:10 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:10 AM

Identify as a direct variation, inverse variation or neither. Is the total cost to fill a car gas tank a direct or inverse variation with respect to the number of gallons used?

Answer:

It  is a case of a direct variation.

Step-by-step explanation:

Direct variation--

Two variables x and y are said to be in direct variation if there exist a constant k such that:

y=kx

i.e. with the increase/decrease in one variable the other variable also increases/decreases.

Inverse variation--

Two variables x and y are said to be in inverse variation if there exist a constant k such that:

xy=k

i.e. with the increase in one variable the other decreases and vice-versa.

Here the independent variable is: Number of gallons used.

and the dependent variable is: Total cost to fill a car gas tank.

As we know that as the number of gallons used increases the total cost also increases and it increases by some constant k.

Since, the cost of per gallons is some fixed.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:09 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:09 AM

The area of a square game board is 144 sq.in.whats the lenght of the sides of the board

Bear in mind that, a square is just a rectangle with all equal sides, thus, if say one side is length "x", all sides are "x" long then

check the picture below

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:01 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:01 AM

A store buys an item for $10 to earn a profit of $25 what percent does the store need to mark up the item

40% u get that by doing 2 fractions 10/25 and x/100 u cross multiply and get 1000 and 25x u divide 1000 by 25 to get 40 which is ur %

ANSWERED AT 17/10/2019 - 09:01 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 09:01 AM

The cost of renting a canoe is $8 for the first hour plus another $3 for each additional hour. Which of the following represents this situation, where C is the total cost of renting a canoe for h hours?

Answer:

C(h)=3h+5

Step-by-step explanation:

Let

h-----> the number of hours

C-----> the cost of renting a canoe

we know that

C(h)=8+3(h-1)

C(h)=8+3h-3

C(h)=3h+5 ------> equation that represent the situation

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:56 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:55 AM

If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $ and the cost of 10 pounds of sugar is $

2/4 = One pound for fifty cents.
10/0.5 = Five dollars for ten pounds of sugar

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:35 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:35 AM

Penelope went to the store to buy x pounds of broccoli for $1.10 per pound and y cans of soup for $2.50 each. In total, she spent less than $10. The inequality relating the purchases she made and the total purchase price is 1.10x + 2.50y < 10. Which are reasonable solutions for this situation? Check all that apply.

2.5y + 1.1x ∠ 10

2.5y = - 1.1x +10

y = (- 1.1/2.5)x + 4

Draw this function. It's descending (m negative). All values on the left of the lines satisfy this inequality


ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:34 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:34 AM

find the area of the triangle defined by the following: a = 50, b = 20, γ = 105°.

A=side
b=base
γ=gamma

A=a b
 \frac{sin (y)}{2}

A=50*20* \frac{sin(105)}{2}

A≈482.96 m^2

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:25 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:25 AM

The math club sells candy bars and drinks during football games. 60 candy bars and 110 drinks will sell for $265 120 candy bars and 90 drinks will sell for $270 how much does each candy bar sell for?

 The math club sells candy bars and drinks during football games. 
60 candy bars and 110 drinks will sell for $265 dollars 
120 candy bars and 90 drinks will sell for $270 dollars 
How much does each candy bar sell for? 
60x + 110y = 265 
120x + 90y = 270 
60x + 45y = 135 
65y = 130 
y = 2 
x = 3/4 
Each candy bar sells for $0.75


hope it helped :)

Dont forget to mark as the brainliest!

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:25 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:25 AM

Please Help!!!!! Bob has completed 72% of the levels on a video game. what fraction of the levels has bob completed? show your work

If there are 100 levels on the video game and he completed 72% 
72% of 100 = 72
to put in a fraction we need to convert it into a decimal which means move the decimal 2 places to the right which .72
then to convert to fraction it is Seventy Two Hundredths
which is equal to 72/100
Hope this helps!

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:17 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:17 AM

The salesperson earned $1,375 in commission, last month. How much money, in dollars, did she have in sales last month?

$ 20,000 in sales

Hope this helps :)

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:08 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:08 AM

After 1 h it has $42.75. after 5 h, it has $260.75. how much money will it be in the register at the end of an 8-hour shift

If he has 42.75 in an 1hr shift, the if he has 260.75 on an 5hr shift. what you would do to figure out how much he made in an 8hr shift is?

you would do 260.75 + 42.75= 303.50 that is what you get for an 6hr shift.
to find your 7hr shift you would do 303.50+42.75= 346.25.
to find the final awnser you would do 346.25+42.75=389.00.
so he would make $389.00 on an 8hr shift.

hope this helps


ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:05 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:05 AM

A survey was taken of students in math classes to find out how many hours per day students spend on social media. The survey results for the first-, second-, and third-period classes are as follows: First period: 2, 4, 3, 1, 0, 2, 1, 3, 1, 4, 9, 2, 4, 3, 0 Second period: 3, 2, 3, 1, 3, 4, 2, 4, 3, 1, 0, 2, 3, 1, 2 Third period: 4, 5, 3, 4, 2, 3, 4, 1, 8, 2, 3, 1, 0, 2, 1, 3 Which is the best measure of center for first period and why? Mean, because there are no outliers that affect the center Median, because there is 1 outlier that affects the center Interquartile range, because there is 1 outlier that affects the center Standard deviation, because there are no outliers that affect the center

Answer:

Option B)- Median, because there is 1 outlier that affects the center

Step-by-step explanation:

The Outlier is a point that is different from other points. Since 9 is an outlier( its distance from other points in data is large) and when an outlier is present in the data we use the median for finding the best measure of central instead of mean because outlier can affect our analysis.

Option A is incorrect because mean get affected much by outliers.

Option C is not correct because it is used to measure dispersion.

As in First Period outlier is present, So Option D can't be chosen.

ANSWERED AT 17/10/2019 - 08:03 AM


QUESTION POSTED AT 17/10/2019 - 08:03 AM